About School About Management Faqs Transfer Certificate Announcement Faculty Contact Us
News,views & voices Admissions Download Annual Calendar Results    sitemap home
Faculty
Faculty List
 
1. UPPER PRIMARY & SECONDARY STAFF DETAILS
Sr Emp Name Qualifications CLASS SUBJECT TGT/PRT/NTT
1 Ida Edwin Cordeiro B.A,M.A,B.Ed X SS PRINCIPAL
2 Philomena Jacob Cheriyan B.A,B.Ed VIII TO X ENGLISH TGT
3 Kaushal Arpit Desai M.Sc,B.Ed V TO VII SCIENCE TGT
4 Sadhana Harshit Sharma B.Sc, M.A, B.Ed,DMLT VI TO VIII MATHS TGT
5 Himshaila Harshal Trivedi B.A,M.A,B.Ed VI TO X GUJARATI TGT
6 Rachana Bhavishya Sharma B.A.M.A.,B.Ed VI,VIII,IX,X HINDI TGT
7 Amrita Biswas BA, MA,BED VI TO VIII SS TGT
8 Mayur Shukla BA, MA,BED VI TO X SANSKRIT & HINDI TGT
9 Alka Pravin Chaware M Sc Microbiology B.Ed VII TO X SCIENCE / BIOLOGY TGT
10 Bipinkumar Trivedi M Sc; B Ed VI TO VIII MATHS & SCIENCE TGT
11 Surya Lakshmi Suribhatla M Sc; B Ed IX & X MATHS TGT
12 Sameer Somaya M.A, MBA, B.Ed VIII TO X ENGLISH TGT
13 Maulik Desai M Sc, B.Ed IX & X PHYSICS TGT
 
2. PRIMARY STAFF DETAILS
Sr Emp Name Qualifications CLASS SUBJECT TGT/PRT/NTT
1 Vaibhavi Sanket Parikh B.Com,M.Com,LL.B,B.Ed I ENGLISH/MATHS/EVS PRT
2 Vaibhavi Pratik Vyas B.A,B.Ed IV & V ENGLISH PRT
3 Tulsidevi B.A.M.A.,M.Sc.B.Ed IV TO X COMPUTER PRT
4 Tejal Jignesh Ashar B.Sc,B.Ed IV & V EVS & SCIENCE PRT
5 Suchita Raju Gajjar Diploma-Graphic Degn III TO IX ART & CRAFT PRT
6 Sonal Jignesh Barot B.A, B.Ed II ENGLISH/MATHS/EVS PRT
7 Shilpa Gopal Varshney B.Sc,M.Sc, B.Ed V MATHS & SCIENCE PRT
8 Shalini Prashant Pandya B.Sc,B.Ed. III & IV EVS & SCIENCE PRT
9 Savitha Rubin Panicker B.Com,M.com,B.Ed V TO VII ENGLISH PRT
10 Rekha Gunwant B.A.M.A.,B.Ed III,IV,V,VII HINDI PRT
11 Pravina Patel M.A, B.Ed I TO IV GUJARATI PRT
12 Nirali Bharatbhai Trivedi B.A.B.A-Visharad I TO IX MUSIC PRT
13 Mitesh B Chauhan Diploma-Kathak, Tabla V TO IX DANCE PRT
14 Meera Neelesh Jain B.Com,M.Com,B.Ed II ENGLISH/MATHS/EVS PRT
15 Meenakshi Rajnish Daga B.Com,B.Ed III ENGLISH, EVS AND SCIENCE PRT
16 Dolly Pandey B.A,M.A,B.Ed IV,V,VII HINDI PRT
17 Dipal Ronakkumar Barot M.Com,B.ed, B. LLb V TO VIII GUJARATI PRT
18 Dipa Hrushikesh Patel M.A, M.Ed I ENGLISH/MATHS/EVS PRT
19 Ami Bhargav Trivedi B.Sc,B. Ed III & IV MATHS PRT
 
3. PRE PRIMARY STAFF DETAILS
Sr Emp Name Qualifications CLASS SUBJECT TGT/PRT/NTT
1 Falguni Bridul Jani B. A - Balwadi/ Anganwadi Training Diploma JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
2 Himali Mehul Suthar Diploma-Fine Arts JR/SR ART & CRAFT NTT
3 Kranti Umesh Belsare B.Com ,DCA,Child Devp. JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
4 Megha Nihar Bhatt B.Com,ECE, NTT JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
5 Mini Manish B com, PGDPE JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
6 Shaila Subrahmanya Rao B.Com, ECE, NTT JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
7 Sheelam Amit Chopra B.Com,M.Com,B.Ed JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
8 Neha Hitesh Trivedi M Com, Vishard in Music, PG Dip. In Yoga JR/SR ENG, HINDI, MATHS,EVS NTT
 
4. SPORTS TEACHER
Sr Emp Name Qualifications CLASS SUBJECT PET
1 Dimpal Manishkumar Patel B.A,M.A,B.Ped,M.P Ed, M.Phil VI TO X PE PET
2 Chintan Pankajkumar Shukla B.Com,M.Com,B.P Ed,M.PEd,M.Phil I TO V PE PET
 
5. LIBRARIAN AND OTHER STAFF DETAILS
Sr Emp Name Qualifications CLASS SUBJECT Remarks
1 Rutika Desai B.A, M.Library I TO X LIBRARIAN Librarian
2 Daisy L GNM, B.Sc ALL NURSE Nurse
3 Rupal Sandeep Shroff B.Com,LL.B,Sangeet Visarad - - Special Educator
4 Kalpana Anandani M.A Clinical Psychology - - Counsellor
 
6. ADMIN STAFF DETAILS
Sr Emp Name Remarks
1 Amish Vasudev Vyas Admin
2 Om Dave Admin
3 Gopalsingh G Rawat Admin
4 Mukesh Dashrathlal Dave Admin
Copyright Reserverd © 2010, Powered by Nirma.